Postawienie garażu pozwala zapobiec korozji pojazdu i innym szkodliwym czynnikom. Jego budowa nie jest bardzo skomplikowana, jednak nadal należy pamiętać o pewnych sprawach, zwłaszcza w kontekście podłoża. Spokojnie, czytając dalej dowiesz się, jak wykonać posadzkę w garażu!
Najpierw należy zastanowić się nad sposobem wykonania posadzki, ponieważ warunkuje to użyte materiały. Najczęściej można się na rynku spotkać z tradycyjnym wykorzystaniem styropianu, ponieważ ten podczas budowy prawie zawsze jest potrzebny. Ociepla się nim bowiem nie tylko posadzkę, ale też ściany. Niestety, jest to materiał daleki od ideału, a znacznie lepiej sprawdzi się beton. Jednak sam ten materiał posiada wiele odmian, więc jaki beton na wylewkę do garażu okaże się najlepszy?
Pianobeton to rodzaj betonu. Podczas jego produkcji mechanicznie wprowadza się pianę, dzięki czemu uzyskuje się większą objętość, jednocześnie zachowując sporą trwałość, niską wagę i dobre właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Jednak dlaczego posadzka betonowa w garażu będzie najlepszym rozwiązaniem? Tutaj należy zwrócić uwagę na kilka spraw.
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę grubość posadzki w garażu. Styropian względem termoizolacji wymaga dwa razy mniejszej grubości, niż pianobeton, jednak nie oznacza to, że jest skuteczniejszy. Przede wszystkim jest on układany płytami obok siebie, co skutkuje powstawaniem niewielkich szczelin. Przez to izolacja termiczna nie jest tak dokładna. Układanie styropianu, w przeciwieństwie do pianobetonu może też powodować tzw. klawiszowanie, czyli nierówności.
Wbrew pozorom akustyka również jest bardzo ważna. Kiedy wykona się posadzkę ze styropianu, to stworzy ona swego rodzaju pudło rezonansowe na całej swojej powierzchni, na modłę tych spotykanych w głośnikach. Kiedy samochód będzie wjeżdżał do garażu, to cała posadzka będzie drżeć i powodować odgłos głębokiego dudnienia. Pianobeton z kolei działa zupełnie w drugą stronę, ponieważ izoluje dźwięk i tłumi drgania.
Pianobeton jest również bezpieczny w stosowaniu. Nie zapada się pod wpływem chemikaliów, a także idealnie zabezpiecza położone pod wylewką rury, przewody itd. Jest również materiałem ognioodpornym.
Posadzka w garażu – warstwy
W tym przypadku również widać mocną przewagę pianobetonu, jednak o tym za moment. Kiedy w grę wchodzi styropian, to będzie on wymagał uprzedniego wysypania na grunt piasku. Następnie piasek ten będzie wygładzony, na niego wyleje się cienką warstwę betonu, na której wyląduje izolacja, a na niej styropian. Później dopiero wyleje się posadzkę właściwą, na której stanie pojazd.
Tymczasem pianobeton jest znacznie prostszym rozwiązaniem. Na grunt wystarczy położyć izolację i wylać grubą warstwę pianobetonu. Ze względu na swoje właściwości, wyrówna się on samoczynnie. Kiedy pianobeton wyschnie, na niego trafia wylewka betonowa w garażu. To wszystko!
Wniosków z powyższego zestawienia może być kilka. Przede wszystkim pianobeton wbrew pozorom jest lżejszym materiałem. Sumując styropian, beton i piasek okazuje się bowiem, że jest to rozwiązanie kilka razy cięższe od pianobetonu! To nie wszystko, istotna jest także cena. Oczywiście, może się wydawać, że styropian jest tańszym materiałem i jeżeli na samym materiale się zatrzyma, to faktycznie tak jest. Prawdziwa cena posadzki jednak musi uwzględnić inne materiały (np. piasek), długie godziny pracy związanej z wyrównywaniem podłoża, a także sam czas stworzenia posadzki. Okazuje się więc, że w ostatecznym rozrachunku to pianobeton jest tańszy.
Co więcej, pianobeton jest materiałem przede wszystkim trwałym, przez co zapobiega zapadaniu się wraz z latami użytkowania. W przeciwnym wypadku oznaczałoby to kosztowne remonty! Jak wiadomo, samochody ważą sporo, a przy tym powodują spore wibracje, przez co styropianowa posadzka może po czasie nie spełniać już swojego zadania.
Nie można też zapominać, że styropian często staje się idealnym miejscem do zamieszkania przez gryzonie lub insekty. Mało tego, czas wykonania takiej posadzki jest bardzo długi. Tymczasem, po dobie od wylania pianobetonu można na nim przedsięwziąć dalsze prace. Nie bez powodu właśnie z pianobetonu wykonuje się wiele obiektów. Mowa bowiem nie tylko o garażach, ale też ogromnych galeriach handlowych, autostradach itd.
Jeżeli zainteresował Cię materiał jakim jest pianobeton napisz do nas! Postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania 🙂