5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować pokój dla dwójki dzieci

5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować pokój dla dwójki dzieci

pokoj dzieciecy

Kiedy pojawia się małe dziecko, całe życie rodziców diametralnie się zmienia. Nie chodzi jednak wyłącznie o konieczność opieki, edukacji itd. Najmłodszym należy zapewnić też odpowiednią przestrzeń. Pokój dla jednego dziecka nie jest jeszcze tak problematyczny, jednak kiedy w grę wchodzi konieczność umieszczenia w nim dwójki – należy się niemało postarać. Jak zaaranżować mały pokój dla dwójki dzieci?

Nie jest rzadką sytuacją, kiedy rodzice ze względu na małą powierzchnię mieszkania są zmuszeni do umieszczenia swoich pociech w jednym pokoju, którego powierzchnia jest niezbyt duża. Nie jest to jednak niewykonalne, należy dokładnie zaplanować praktycznie każdy centymetr tego pomieszczenia.


Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci:

1. Kolorystyka pomieszczenia

Zgodnie z zasadami architektury wnętrz, mały pokój powinien być jasny. Ciemna kolorystyka bowiem zmniejsza optycznie pomieszczenie, które w przypadku szczególnie małych metraży może przytłaczać. Co więcej, zarówno meble, jak i ściany powinny pasować do siebie pod względem barw. Meble mogą jednak kontrastować, ponieważ jeżeli nie są masywne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by były chociażby czarne (np. na tle białej ściany).

2. Lustra!

Zamiast malować jedną ścianę, warto umieścić na niej ogromne lustro. Przede wszystkim dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze bardzo lubią lustra. Ważniejsze jednak jest to, że ten wyjątkowy przedmiot powiększa optycznie pomieszczenie, ponieważ odbija sporo światła.

3. Jak ustawić meble w pokoju dziecka?

Na sam początek warto zaznaczyć, że od samego ustawienia ważniejsze jest to, jakie meble zostaną kupione. Zatrzymać należy się przy temacie łóżka, ponieważ to ono zajmuje największą powierzchnię, a przy tym istnieje kilka ciekawych rozwiązań w tej materii. Świetnym pomysłem jest zakup łóżka piętrowego. W miejscu teoretycznie jednego łóżka dwie pociechy będą mogły liczyć na komfortowy sen.

Ciekawszym rozwiązaniem może się też okazać zaopatrzenie się w dwie antresole, pod którymi umieści się biurka. Świetnie się to sprawdzi, kiedy dzieci będą w wieku szkolnym. Co więcej, taka przestrzeń będzie się świetnie nadawała do zabawy, ponieważ spora część podłogi będzie wolna. Co więcej, na podwyższeniu, ponad materacem można też ustawić małą półkę, która pozwoli na umieszczenie tam książki i lampki nocnej.

Dzieci używają sporo zabawek, dlatego należy znaleźć miejsce, w którym się je umieści. Przez to powinno się zagospodarować każde miejsce pomieszczenia. Ostatnio popularne staje się na przykład umieszczenie półki nad drzwiami. Można na niej położyć chociażby telewizor, pudełka z drobnymi rzeczami. Po pierwsze zaoszczędzi się miejsce na niższych poziomach, a przy tym dziecko nie sięgnie i wspomnianego telewizora nie wywróci. Same zabawki natomiast można umieścić w komodach i szafach, ewentualnie pod łóżkiem, jeżeli dzieci będą spały na piętrowym. A jak zagospodarować róg pokoju? Warto postawić na skośne, narożne półki, ponieważ nadal mieszczą sporo, ale nie zabierają dużo miejsca.

4. Podłoga

W przypadku posiadania dwóch synów świetnie sprawdzi się dywan przedstawiający miasteczko, na którym maluchy będą mogły się bawić samochodzikami. Kiedy jednak chodzi o dziewczynki, lepiej postawić na inne rozwiązanie. W każdym jednak przypadku warto jest zakupić wykładzinę. Przede wszystkim dzieci często chodzą boso, a więc płytki lub parkiet mogłyby być za zimne dla dziecięcych stóp. Co więcej, najmłodsi będą się bawić na ziemi, a znacznie lepiej jest to robić na miękkim podłożu, niż twardszej posadzce. Jeżeli nie masz możliwości wyłożenia podłogi wykładziną, to zainwestuj w dywan.

5. Wygląd

Dzieci kochają estetyczny wygląd. Powierzchnia ich pokoju bowiem nie powinna być tylko funkcjonalna, ale też ładna. Z tego powodu warto na przykład kupić bajkową tapetę na ścianę. Dobrze sprawdzi się też zamontowanie zwyczajnych, choinkowych lampek. Słuchaj swoich dzieci, ponieważ jeżeli lubią choćby jakąś postać z bajki, to dobrze zrobi też przyklejenie do ściany plakatu z podobizną bohatera. Warto również zamiast gładkich pościeli, kupić modele ciekawe i kolorowe, które przełamią proste, jasne ściany.

Dobrym sposobem na zapewnienie naszym pociechom cudownej i unikatowej aranżacji będzie zatrudnienie specjalistów, którzy zaprojektują je specjalnie dla potrzeb Twoich dzieci i pod kątem Waszych oczekiwań. Przykładem takich specjalistów jest firma 3deko. Stworzą Oni wystrój wnętrz pokoju Twojego dziecka, którym maluch będzie zachwycony!