Jakie oświetlenie wybrać na klatkę schodową

Jakie oświetlenie wybrać na klatkę schodową

Odpowiednie oświetlenie na klatce schodowej i jej korytarzach jest niezwykle istotne, o czym wiedzą wszyscy mieszkańcy kamienic czy bloków. Odpowiednio mocne światło, zapewniane przez dobrze dopasowane źródło jest gwarancją bezpieczeństwa po zmroku oraz podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Poza oczywiście kwestiami praktycznymi lampa na klatce schodowej musi się dobrze prezentować. Jak zatem wybrać dobre lampy na klatkę schodową? Dowiesz się z tego artykułu!

Cechy dobrej lampy na klatkę schodową

Dobra lampa, która będzie służyć wszystkim użytkownikom klatki schodowej, powinna być przede wszystkim wydajna. Musi ona oświetlić schody i nierzadko znajdujące się między nimi korytarze. Oczywiście w takich miejscach przeważnie montuje się więcej niż jedno źródło światła, jednak nie zwalnia to z obowiązku przemyślenia i zaplanowania całego systemu oświetlenia. Zbyt rzadko umieszczone lampy, nawet o dużej wydajności świetlnej, mogą okazać się niewystarczające, natomiast umieszczenie ich zbyt dużo będzie generować dodatkowe koszta.

Poza wydajnością należy wziąć pod uwagę ich rozmiar i możliwości montażu. Najlepszym wyborem najczęściej okazują się małej i średniej wielkości lampy, z możliwością montażu zarówno na ścianach, jak i sufitach. Najpopularniejszą zaś formą są kinkiety na klatkę schodową w kształcie półkuli lub ściętej półkuli, wykonane z mlecznego szkła. Zapewniają one odpowiednie rozprowadzenie światła z delikatnym jego przytłumieniem, dzięki czemu nie będzie ono razić w oczy.

Lampy na korytarz i klatkę schodową nie powinny też przeszkadzać użytkownikom w swobodnym przemieszczaniu się i przenoszeniu przedmiotów. Jednak czy oznacza to, że należy zrezygnować z eleganckich lamp wiszących? Absolutnie nie! W przypadku, kiedy w zewnętrznych korytarzach bloku lub kamienicy występują wysokie sufity, lub obszerny hall, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować np. specjalny żyrandol na klatkę schodową. Zazwyczaj odznaczają się one niebywałą wydajnością świetlną, poprzez równomierne rozłożenie promieni światła na 360 stopni, a także świetnym wyglądem. Należy jednak pamiętać, że decydując się na rozwiązanie, jakim jest lampa wisząca na klatce schodowej, musimy uwzględnić więcej kwestii niż w przypadku montażu zwykłych lamp.

Najlepsze rozwiązania na klatkę schodową

Skoro już wiemy jakie cechy powinna spełniać lampa na klatkę schodową, to możemy przyjrzeć się rozwiązaniom proponowanym przez rozmaitych sprzedawców i producentów.

Postaw na LEDy

Technologia oświetlenia przy pomocy diod LED w ostatnich latach niezwykle się rozwinęła i spopularyzowała. Nic dziwnego – wykorzystanie tak oszczędnego, a jednocześnie bardzo wydajnego i uniwersalnego źródła światła to idealny złoty środek dla wszystkich zainteresowanych. LEDy mają same zalety – są tanie, bardzo wytrzymałe, a dostępna paleta barw, temperatur i mocy świecenia sprawia, że każdy znajdzie to, czego potrzebuje. W dodatku oświetlenie tego typu występuje w różnych formach: listew, taśm, żarówek czy nawet pojedynczych diod, dzięki czemu można zastosować je dosłownie wszędzie.

LEDy to nie jedyne nowoczesne rozwiązanie, które może zostać zastosowane na klatce schodowej. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy stają się wszelakie czujniki ruchu połączone z włącznikami światła. Występują one najczęściej w dwóch wariantach technologicznych – działające na ruch oraz wykrywające temperaturę z pomocą podczerwieni. W przypadku klatek schodowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się to drugie rozwiązanie. A jakie są jego zalety? Jeszcze większa oszczędność energii, a co za tym idzie – pieniędzy. Dzięki czujnikom ruchu światło będzie uruchamiało się tylko wtedy, kiedy faktycznie ktoś będzie przemieszczał się po schodach i korytarzach. Czujka będzie podtrzymywała zapalone światło tak długo, jak tylko w jej zasięgu będzie odbywał się jakiś ruch. Kiedy przez kilka sekund po zapaleniu światła czujnik nie wykryje żadnych dalszych ruchów, światło zostanie wyłączone.

Jak widać możliwych rozwiązań na oświetlenie klatki schodowej jest mnóstwo, jednak należy pamiętać zarówno o wymienionych niezbędnych cechach, które muszą posiadać takie lampy, jak i wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców budynku.