Produkcja Volkswagena w Polsce

Produkcja Volkswagena w Polsce

Tradycja produkcji samochodów osobowych w Polsce ma wbrew pozorom dość bogate tradycje. Co więcej w przeszłości samochody produkowane w polskich fabrykach eksportowane były do innych krajów.
Współcześnie w Polsce funkcjonują jedynie fabryki samochodów wielkich międzynarodowych koncernów. Jedną z ostatnich inwestycji motoryzacyjnej w Polsce jest fabryka volkswagena. Koncern produkujący jedną z ulubionych marek samochodów w Polsce, podjął decyzję o budowie zakładu w Polsce. Fabryka Volkswagena ma produkować samochody użytkowe, a więc modele Crafter. Budowa fabryki volkswagena rozpoczęła się w 2014 roku i wkrótce, bo już w tym roku, zostanie uruchomiona produkcja.
Zakład został zlokalizowany w Wielkopolsce, w miejscowości Września. Będzie to druga fabryka Volkswagena w Polsce. W Poznaniu Antoninku już od 20 lat trwa produkcja aut niemieckiego koncernu.
Działająca już dwie dekady fabryka Volskswagena w Poznaniu specjalizuje się także w wytwarzaniu pojazdów użytkowych. Produkowane są tam modele Caddy i Transporter. W Poznaniu wykonywane są także zabudowy specjalne, na przykład dla policji, straży pożarnej czy niemieckiej poczty. Wszystkie zabudowy specjalne powstają na bazie modeli podstawowych czyli VW Caddy, Caddy Maxi oraz Transporter.
Fabryka Volkswagena podzielona jest na różne sekcje, w których wykonywane są poszczególne elementy aut, które wkrótce będą poruszały się po drogach. W fabryce pracuje kilka tysięcy osób, a pomagają im wyspecjalizowane roboty. Najwięcej osób pracuje w dziale montażu.
Biorąc pod uwagę ilość zatrudnionych osób nie dziwi, że firmie zależy by każda fabryka Volkswagena była kojarzona jako dobry pracodawca. Jak wiadomo zadowoolny pracownik to efektywny pracownik. W związku z tym firma konsekwentnie dąży do tego, by jej pracownicy odczuwali satysfakcję z pracy, co z kolei przełoży się na jakość wykonywanych przez nich zadań. Liczne programy, których głównym założeniem i celem jest opieka nad pracownikami i umożliwienie im zrównoważonego rozwoju, sprawiają, że fabryka Volkswagena jest postrzegana jako bardzo dobry pracodawca. Przyjęta i realizowana polityka wobec zatrudnionych osób jest oczywiście spójna ze strategią całego koncernu. Lider rynku motoryzacyjnego wychodząc z założenia, że u podstaw sukcesu stoją ludzie na każdym szczeblu hierarchii firmy, dba o swoich pracowników. W ten sposób realizowane jest założenie wspólnego budowania sukcesu przedsiębiorstwa. Efekty pro pracowniczego podejścia dostrzegalne są w każdym produkcie, który opuszcza zakład. Fabryka Volkswagena staje się przez to synonimem jakości.
Ciekawostką, jaka może zainteresować nie tylko fanów marki Volkswagen, ale wszystkich, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć, jak powstają samochody, jest możliwość zobaczenia jak wygląda fabryka Volkswagena od środka. Możliwe jest zwiedzanie poznańskiej fabryki w zorganizowanych grupach. Fabryka Volkswagena podczas wycieczki odsłoni zakamarki, w której powstaje karoseria oraz działu, w którym auta są montowane. Jest to niezwykle ciekawa propozycja i warto z niej skorzystać.