Szwajcaria – stolica najlepszych zegarków na świecie

Szwajcaria – stolica najlepszych zegarków na świecie

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze zegarki na świecie powstają w Szwajcarii. Dlaczego ten piękny kraj, w którym żyje się błogo, bezstresowo i na bogato, tak bardzo zasłynął z produkcji zegarków? Ponieważ od wielu wieków mistrzowie zegarmistrzostwa właśnie w Szwajcarii mają swoje wielkie zakłady i maleńkie manufaktury. Każdy zegarek z napisem i logiem „swiss made” to gwarancja najwyższej jakości i doskonałej precyzji wykonania. Cóż, miłośnicy zegarków wiedzą, że do szczęścia nie potrzeba więcej jak tylko właśnie informacja, że zegarek zrobiony został w światowej stolicy zegarmistrzostwa. Tutaj każda licencjonowana i uznana fabryka zegarków ma swoje certyfikaty świadczące o tym, że robią coś pięknego i najlepszego na świecie. Ale przede wszystkim to właśnie stąd pochodzą największe firmy produkujące zegarki na świecie. Nie będziemy może wymieniali nazw, może bardziej skupmy się na kilku ciekawych historiach i patentach, które sprawiły, że każda szwajcarska fabryka zegarków jest uznawana za wzór czeladnictwa i zegarmistrzostwa na świecie. Przede wszystkim warto nadmienić, że największe manufaktury i firmy produkujące zegarki masowo i na cały świat pochodzą właśnie ze Szwajcarii. Każdy, nawet Ci, którzy niewiele wiedzą o zegarkach, mogą wymienić kilka najbardziej znanych marek. Ale tak naprawdę rynek zegarków na sprzedaż w Europie zdominowany jest przez firmy właśnie szwajcarskie. Nic więc dziwnego, że żadna polska fabryka zegarków nie dorówna nawet najsłabszemu graczowi na rynku szwajcarskim. Co najciekawsze, Szwajcaria to kraj, który nie posiada nawet stolicy, takiej konkretnie wyznaczonej, bo nieoficjalnie jest nią Berno, gdzie mieści się siedziba szwajcarskiego rządu. Natomiast niemalże w każdym większym mieście występuje co najmniej jednak fabryka zegarków, dzięki czemu niewielkich rodzinnych firm produkujących zegarki można naliczyć w setkach jeśli nie tysiącach. Może to jest jakiś pomysł na biznes w Polsce – ściągnięcie ze Szwajcarii jakiejś nowej marki zegarków i zaproponowanie jej Polakom – oczywiście w przystępnych cenach. Gdyby znalazł się ktoś chętny na spróbowanie takiego biznesu to na pewno znajdzie się taka fabryka zegarków, która chciałaby stworzyć własną markę i wypromować ją w innych częściach Europy.
Zegarki nie są dzisiaj towarem luksusowym, ale na pewno większość droższych marek nie posiada w swojej ofercie zegarków dostępnych cenowo dla każdego. O ile za średniej jakości i klasy zegarek możemy zapłacić nawet kilkaset złotych o tyle zegarki najdroższe potrafią kosztować po kilkaset tysięcy złotych za jeden egzemplarz. Oczywiście wtedy są to już limitowane edycje wykonywane w manufakturach ręcznych i w ilości kilkudziesięciu sztuk rocznie. Dzisiaj niestety, ale mało która fabryka zegarków w Szwajcarii produkuje zegarki własnoręcznie to znaczy przy wykorzystaniu własnych rąk. Dzisiaj praktycznie każda fabryka zegarków korzysta z w pełni zautomatyzowanych urządzeń służących do produkowania pięknych i lśniących czasomierzy.
Pisząc jeszcze o szwajcarskich zegarkach nie można zapomnieć, że to właśnie w tym kraju powstały technologie, które dzisiaj wykorzystują producenci zegarków na całym świecie. Kalendarz perpetualny czy na przykład dotykowe ekrany zegarków to dzisiaj już standard, ale jeszcze kilka lat temu była to technologia przyszłości wykorzystywana właśnie w szwajcarskich fabrykach. Fabrykach, które dzisiaj naprawdę należą do najlepszych na świecie. Ale za tą jakością musi iść oczywiście wyjątkowa cena, którą konsument będzie w stanie zapłacić za coś, co jakby nie patrzeć jest tylko biżuterią na ręce. Ale dla większości ludzi, którzy lubują się w zegarkach to zegarki mają duszę i są wyrażeniem osobowości osoby, która dany zegarek nosi. Dlatego dzisiaj każdy zegarek wykonany jest ze szczególną starannością.
Niewątpliwie, co warto jeszcze raz podkreślić, Szwajcaria jest światową stolicą najlepszych i najmodniejszych zegarków. Każda szwajcarska fabryka zegarków tworzy swoje produkty z najwyższą starannością, a każdy zegarek wyprodukowany w Szwajcarii jest oznakowany w sposób czytelny i widoczny. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie został tak naprawdę wyprodukowany zegarek, który chcecie kupić. Niestety, ale również dzisiaj zdarza się tak, że nawet w przypadku zegarków można znaleźć w nich podzespoły z krajów azjatyckich. Wynika to z tego, że tańsze marki szwajcarskie czasem po prostu korzystają z zakładów produkcyjnych w Chinach czy z tamtejszej siły roboczej. Wszystko oczywiście ma na celu poprawienie i zwiększenie zyskowności produkcji. Warto się jednak nad tym pochylić, bo na pewno żadna szanująca się firma zegarmistrzowska nie pozwoliłaby sobie na to, żeby wysłać jakiś fragment zegarka do zrobienia do krajów azjatyckich. Nie na darmo Szwajcaria budowała w tej branży swoją renomę przez wiele ostatnich długich lat.