Kto kupuje samochody 7 osobowe i jakie?

Kto kupuje samochody 7 osobowe i jakie?

Samochody 7 osobowe to nadal stosunkowo rzadki widok na naszych drogach. Co prawda, ­kupujemy coraz większe samochody, jednak nie wiele z nas wybiera samochody, które mają możliwość przewozu więcej niż czterech-pięciu osób. Przeważnie wynika to z braku zapotrzebowania na tego typu pojazdy. Przy założeniu, że przeciętna polska rodzina ma jedno względnie dwoje dzieci zwykł samochód osoby jest wystarczający. Co więcej nawet osoby wybierające samochody, które mogą być w wersji siedmioosobowej z reguły decydują się na wersję 5 osobową, ale z większą przestrzenią ładunkową w bagażniku.
Zakładając jednak, że na polskim rynku motoryzacyjnym istnieje zapotrzebowanie na większe samochody, warto zastanowić się, jakie samochody 7 osobowe są dostępne na polskim rynku motoryzacyjnym i komu są potrzebne.
Pierwszym skojarzeniem, gdy myślimy o grupie osób, których interesują samochody 7 osobowe, to rodziny, które mają więcej niż troje dzieci. Jednak coraz częściej posiadaniem samochodu, którym może podróżować 7 osób, zainteresowane są rodziny wielopokoleniowe. Starsi ludzie coraz dłużej są aktywni i nierzadko trzy pokoleniowe rodziny wybierają się na wspólne wycieczki. Rodzina z dwojgiem dzieci i dziadkami nie zmieści się w mniejszym samochodzie. Jeśli seniorzy rodu nie mają własnego samochodu lub ze względu na wiek prowadzenie samochodu stanowi dla nich trudność, wtedy idealnym rozwiązaniem są samochody 7 osobowe. Nawet jeśli pominiemy kwestie ekonomiczne wyprawy dwoma samochodami to prawdziwa wspólna wycieczka ma miejsce dopiero wtedy, gdy wszyscy jesteśmy razem przez całą podróż.
Jeszcze do niedawna samochody 7 osobowe kojarzone były głównie z dużymi, czytaj drogimi, samochodami. Obecnie coraz popularniejsze na rynku są samochody 7 osobowe, które w wersjach zwykłych są przeciętnej wielkości autami kompaktowymi. Wskutek zamontowania trzeciej linii siedzeń w kabinie tracimy, co prawdą przestrzeń na bagaże, jednak rozwiązaniem problemu z brakiem miejsca na bagaże, są wszelkiego rodzaju pojemniki bagażowe montowane na dachu. Warto wspomnieć, że oczywiście samochód kompaktowy, który może zabrać siedmiu pasażerów, nie na wszystkich miejscach dla pasażerów będzie równie wygodny. Musimy mieć jednak na uwadze, że za niewielką cenę możemy dysponować pojemnym pojazdem. Jeśli pasażerami trzeciego rzędu siedzeń będą dzieci raczej nie będzie im doskwierać niewygoda. Ze względu na to, że są mniejsze niż dorośli, podróż na dodatkowych fotelach nie będzie zaburzała poczucia komfortu, ale za to na pewno dostarczy wielkiej radości. Jedynym problemem, jaki może się pojawić gdy ma podróżować z nami więcej niż troje dzieci, będzie kłótnia o to, kto ma siedzieć na najlepszym miejscu, a więc w ostatniej linii siedzeń. Niestety w dodatkowej linii siedzeń samochody 7 osobowe nie oferują opcji montażu fotelika samochodowego dla dziecka za pomocą systemu isofix.
Samochody 7 osobowe, które są dostępne na polskim rynku to głównie auta nowe. Niewiele osób jednak wie, że już 40 lat temu Mercedes miał w swojej ofercie samochód, który był wyposażony w dodatkowe siedzenia. Był to model W123 w wersji kombi z oznaczeniem Tourist. Oczywiście na tamte czasy było to rozwiązanie nowatorskie, jednak współczesne kompaktowe samochody dla osób, mają kwestie dodatkowych siedzeń rozwiązaną w podobny sposób. Dodatkowe siedzenia po złożeniu stanowią element podłogi.
Na rynku dostępne są i nowe i używane samochody 7 osobowe. To czy zdecydujemy się na samochód prosto z salonu czy używany zależy wyłącznie od naszych możliwości finansowych. Przedział cenowy rozpoczyna się już od kilkunastu tysięcy złotych za auto starsze i w nieco gorszym stanie po kilkaset tysięcy. Rozważając czy wybrać auto większe, w którym trzeci rząd siedzeń jest porównywalny pod względem komfortu ze standardowymi tylnymi siedzeniami, czy wybrać samochód, który ma tylko „awaryjne” dodatkowe miejsca powinien zależeć od naszych potrzeb. Jeżeli w 7 osób będziemy jeździli tylko raz na jakiś czas i na krótkich trasach to prawdopodobnie pełnowymiarowy samochód 7 osobowy nie będzie nam niezbędny. W takim przypadku warto rozważyć zakup wersji samochodu, w której trzeci rząd siedzeń będzie rozkładany w razie potrzeby, a na co dzień nie będzie blokował nam przestrzeni bagażnika. Jeśli jednak mamy w planach codzienne lub częste podróże i to na dalekich trasach dobrym pomysłem będzie wybór samochodu większego, gdzie dostęp do trzeciego rzędu siedzeń jest łatwy i są one wygodne dla pasażerów.
Rozważając wersję pierwszą warto bliżej przyjrzeć się samochodom takim, jak: Opel Zafira, Renault Grand Scenic, Volkswagen Touran. Te popularne minivany oferują dobrą relację ceny do jakości samochodu i komfortu podróżowania. Oczywiście siedzenia w trzeciej linii to nie będzie business class, jednak swoją rolę, będą spełniały doskonale. Ciekawe rozwiązania za przystępną cenę powinny spotkać się z uznaniem tych, którzy rozważnie wydają pieniądze. Do dyspozycji w wymienionej grupie będą samochody nowe oraz używane.
Dla tych, którzy będą pokonywać dłuższe trasy, a komfort jest dla nich szczególnie istotny, polecamy samochody większe. Samochody 7 osobowe w grupie vanów, które są warte uwagi to chociażby auta francuskie, takie jak Renault Espace albo Citroen C8. Wybór tych aut będzie stanowił poważny wydatek, jednak jeśli nasze możliwości finansowe na to pozwalają, warto zainwestować. W zamian otrzymamy nowe, dość duże samochody 7 osobowe, którymi swobodnie będzie mógł podróżować komplet pasażerów. Tutaj nie będzie mowy o kompromisie, jak w przypadku samochodów ze składami siedzeniami. Jeśli jednak nasz budżet jest skromniejszy możemy poszukać na rynku samochodów używanych amerykańskiego Chryslera Voyagera. Auto wyposażone w instalację lpg będzie rozsądnym wyborem, bo koszty codziennej eksploatacji tego stosunkowo dużego auta nie będą wysokie.
Fanom motoryzacji zabytkowej polecamy wspomnianego wcześniej Mercedesa w wersji 7 osobowej, choć zdobycie takiego egzemplarza jest niezwykle trudne.
Jak widać samochody 7 osobowe goszczą na naszych ulicach całkiem często. Mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla licznych rodzin lub dla tych osób, które lubią wycieczki dalekie i bliskie w szerszym gronie. Jeżeli wyboru dokonany po głębokiej i rzetelnej analizie naszych potrzeb, a nie pod wpływem chwilowego kaprysu, na pewno uda nam się znaleźć egzemplarz, który spełni nasze oczekiwania. Duży wybór na rynku samochodów nowych i używanych gwarantuje, że każdy znajdzie auto odpowiednie dla siebie.