Plusy i minusy pracy w fabryce

Plusy i minusy pracy w fabryce

Zarówno dawniej, jak i w dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi podejmuje się pracy w fabrykach. Często są to naprawdę wielkich rozmiarów hale produkcyjne, które funkcjonują na pełnych obrotach bez przerwy. Taką możliwość daje system pracy na trzy zmiany. Nieustannie przy stanowiskach produkcyjnych bądź maszynach stoją jacyś operatorzy, którzy zmieniają się z reguły co osiem godzin. Taka rotacja pozwala na ciągłe funkcjonowanie wykorzystywanych maszyn produkcyjnych.

Nie jest niczym zaskakującym stwierdzenie, że każda praca ma swoje plusy oraz minusy. Każda praca ma coś, co może w pewien sposób do niej zachęcać, a także pewne aspekty, poprzez które nieraz odechciewa się tam przychodzić. Podobnie jest z pracą w fabryce. Zastanówmy się co składa się na te wady i zalety. Spróbujmy dociec tego jakie rzeczy przemawiają na korzyść pracy tego rodzaju, a co sprawia, że tego rodzaju stanowisko nie jest czymś szczególnie atrakcyjnym.

Na początku skupmy się na mocnych stronach takiej pracy. Zachęcające jest na pewno to, że do tego typu pracy nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Nie jest to również praca, którą „zabieramy do domu”. Po jej wykonaniu nie zostają jeszcze jakieś papiery do przejrzenia, klasówki do poprawienia czy też dokumenty wymagające niezwłocznego rozpatrzenia. Wraz z wyjściem z hali produkcyjnej nie musimy się już martwić tym, co zostawiliśmy za drzwiami. Ważne, byśmy po prostu w trakcie naszych ośmiu godzin spełniali się w funkcji operatora danej maszyny bądź pracownika linii produkcyjnej. Na plus takiej pracy przemawia również w pewnym stopniu częsty system oparty na trzech zmianach. Umożliwia on bowiem posiadanie wolnych godzin o różnych porach dnia. Dzięki temu można spokojnie załatwić sprawy, które są możliwe do wykonania tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-17. Pracując w takich samych godzinach takiej możliwości niestety nie posiadamy. Dla niejednego plusem takiej pracy może być również możliwość spędzania czasu w grupie ludzi, możliwość ciągłego poznawania kogoś nowego. Jeśli tylko trafiamy na ludzi o miłym usposobieniu na pewno możemy to uznać za coś pozytywnego w pracy. Zaletą pracy w fabryce jest również możliwość awansu i rozwoju, którą z reguły dają tego typu firmy. Jeśli tylko zostanie dostrzeżony nasz potencjał i zapał do pracy, wtedy jest ogromna szansa na to, że zaowocuje to jakimś wyższym stanowiskiem, które będzie niewątpliwie lepiej płatne, a przez to bardziej opłacalne. Kolejny argument przemawiający na korzyść tego typu pracy dla niejednego może wydać się dość zabawny i mało profesjonalny, ale nie zmienia to faktu, że dla wielu osób może być naprawdę znaczący. Mianowicie chodzi o to, że pracując w fabryce jesteśmy zwykle w ciągłym ruchu i pracujemy nieraz na najwyższych obrotach. Wszędzie nas pełno, mamy ręce zawalone różnego rodzaju pracą i jesteśmy zwyczajnie zagonieni. Czyż istnieje lepsza sposobność ku temu by zrzucić pare zbędnych kilogramów będąc w pracy? Zajmując urzędnicze stanowisko w jakimś wygodnym biurze z pewnością nam się to nie uda.

Skoncentrujmy się teraz na minusach, gdyż jak powszechnie wiadomo- nigdzie nie jest idealnie i zawsze znajdzie się coś co może w pewnym stopniu zniechęcać do podjętej pracy. W przypadku fabryk może być to właśnie ciągłe funkcjonowanie na wysokich obrotach, notoryczne zmęczenie, ból dłoni oraz bóle nóg. Prace fabryczne z reguły nie są lekkie dlatego też na dłuższą metę mogą okazać się męczące. Praca w fabryce może również wiązać się z wdychaniem szkodliwych substancji, w zależności od tego w jakiego rodzaju fabryce się znajdujemy. Zatem różnego rodzaju hale mogą być źródłem powstania swego rodzaju uszczerbku na zdrowiu pracownika. Czasem nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Kolejnym minusem pracowania w fabryce mogą być niskie płace. Z reguły nie przekraczają one najniższej krajowej. Głównie dorabianie sobie nadgodzin w weekendy pozwala na w miarę przyzwoitą wypłatę. Ale ileż można pracować dzień w dzień? Przecież każdy człowiek ma również całe mnóstwo innych swoich zajęć. Wadą takiej pracy jest również to, że potrafi być ona żmudna, monotonna i zwyczajnie nieciekawa. To może w dużej mierze powodować zniechęcenie i znużenie oraz na dobre obrzydzić dane zajęcie.